2023

Z veselky v létě 2023. Foto: Tomáš Princ

Co nám přinesl rok 2023?


4 výstavy

4 doprovodné akce

5 seminářů

10 komentovaných prohlídek

956 návštěvníků


Z výstavy Sklo ze stálé sbírky Galerie Kuzebauch. Foto: Tatiana Kondelová

Lemberkem krok za krokem

Pro svůj úspěch pokračovala výstava Lemberkem krok za krokem i ve druhé sezóně na sýpce. Výstava dokumentuje a otevírá pro nejširší veřejnost seznámení s nejvýznamnějšími historickými pamětihodnostmi, drobnými památkami, lidovou architekturou i pozůstatky uměleckých děl z 90. let 20. století, kdy se na Lemberku konala sochařská sympozia. Kromě
panelů s jednotlivými objekty byly rovněž památky zaneseny do plochy terénu a vznikla skládací mapa. Po celou dobu trvání výstavy jsme organizovali komentované procházky s průvodci po vybraných objektech.

Z výstavy Jiří Beránek v přítmí pamě􀀈. Foto: Ta􀀈ana Kondelová
Jiří Beránek, Pád andělů, 1990 Foto: Ta􀀈ana Kondelová

Jiří Beránek v přítmí paměti

Cílem výstavního projektu bylo představit Jiřího Beránka v širších souvislostech v prostředí
historické budovy sýpky a jejího blízkého okolí. Jednalo se o první posmrtnou výstavu tohoto
předčasně zesnulého umělce. Výstava s názvem Jiří Beránek v přítmí paměti představila sochařovu ranou tvorbu z období konce studií a prvních let po nich a v návaznotsi na ni ukázky jeho vrcholné tvorby z 80. a 90. let 20. století. Navazovala na jeho tvorbu na Lemberku, kde v rámci mezinárodních sochařských sympozií v 90. letech vytvořil landartové dílo Bezčasí. Vernisáž výstavy proběhla za účasti její kurátorky Silvie Stanické a výtvarníka Petra Stanického, který představil svou intervenci, která pracuje s pamětí místa kolem barokní sýpky na Lemberku a fragmenty děl Jiřího Beránka.

Petr Stanický, reinstalace fragmentů objektů Jiřího Beránka, 2023 Foto: Tomáš Princ
Z výstavy Sklo ze stálé sbírky Galerie Kuzebauch. Foto: Tatiana Kondelová

Sklo ze stálé sbírky Galerie Kuzebauch

Na sýpce byla prezentována výstava skla ze stálé sbírky Galerie Kuzebauch. Tato výstava zahrnovala umělecká díla ateliérového skla, která vznikla zejména v severočeském regionu nazývaném Crystal Valley, jehož území sahá od Kamenického Šenova až po Železný Brod, kde se tvoří a vystavuje sklo. Některé objekty byly tavené plastiky, jiné vytvořeny foukáním skla. Výstava prezentovala práce většiny současných sklářských výtvarníků, kteří jsou stále aktivní ve své tvorbě, a skládala se z exponátů zapůjčených od výtvarníků nebo zakoupených od výtvarníků v minulých letech.

Z výstavy Sklo ze stálé sbírky Galerie Kuzebauch. Foto: Ta􀀈ana Kondelová
Z výstavy SCHÖN HIER. Architektur auf dem Land. Foto: Tatiana Kondelová

SCHÖN HIER. Architektur auf dem Land

Výstava venkovské architektury Schoen hier Architektur auf dem Land z Deutsches Architekturmuseum (DAM) poskytla návštěvníkům Sýpky Lemberk jedinečnou příležitost prohlédnout si výběr více než 60 inspirativních projektů, které podle jejích kurátorů významně přispěly k rozvoji venkova. Představeny byly nejen obytné domy, přestavby stodol, hospodářské dvory, hostince, dílny a vinárny, ale také sportovní zařízení a další veřejná infrastruktura. Výstava především ukázala, jak rozmanitá architektura přispívá k příjemnému a pohodlnému životu na venkově. Většina prezentovaných staveb se nachází v Německu, Rakousku a Švýcarsku, ale mezi příklady nechyběly ani další evropské země. Do popředí se stále více dostává také téma udržitelného cestovního ruchu, stejně jako vnitřní rozvoj živých vesnických jader. Putovní výstavu z Německa doplnil výběr 10 panelů s projekty z českého prostředí z Ročenky české architektury, kterou sestavila prof. Ing. arch. Pavla Melková, PhD. Vernisáž výstavy se uskutečnila za účasti její kurátorky Anette Becker.

Semináře

V prostorách sýpky jsme uspořádali celkem pět tematických seminářů, jejichž cílem bylo hlubší poznání a pochopení historických a místních souvislosti naší činností rozvoje barokní kulturní památky na Lemberku. Vedoucím každého semináře byl významný specialista v daném oboru a čtyři další mluvčí. V dopoledním bloku proběhly moderované prezentace. V odpoledním bloku řízená diskuse. Semináře se těšily velkému zájmu veřejnosti, celkem se jich zúčastnilo více než 200 účastníků.

Ze semináře Grain Talks I. Krajinná památková zóna Lembersko. Foto: Tatiana Kondelová

1. Krajinná památková zóna Lembersko

Seminář, který vedl David Vávra, se zabýval historickou kulturní krajinou Lemberka a jejím jedinečným duchovním významem. Diskutovalo se o spojení této krajiny s působením a odkazem svaté Zdislavy z Lemberka, která na toto místo přiváděla poutníky již od druhé poloviny 13. stole􀀫. Seminář se však neomezil pouze na duchovní aspekt, ale věnoval se také charakteru komponované krajiny v okolí zámku Lemberk a Bredovského letohrádku, které tvoří důležitý prvek památkové zóny s architektonickými a krajinářskými hodnotami. Na semináři vystoupili: Mgr. Renata Černá, P. Pavel Maria Mayer OP, Ing. Vladimíra Králová, MgA. a Ida Chuchlíková.

2. Umění v krajině a ve veřejném prostoru

Seminář pod vedením historičky umění Mgr. Silvie Stanické, Ph.D., měl za cíl definovat přístupy současného vizuálního umění vztahující se k konkrétním místům v krajině a ve veřejném prostoru. Tato témata rezonují v českém umění od 60. let a byla zde diskutována v kontextu barokní krajiny okolo Lemberka. Na seminář byly pozvány zástupkyně norského partnerského muzea Kistefos, což přispělo k mezinárodnímu dialogu o umění v krajině. Na semináři dále vystoupili: historik umění Mgr. Marcel Fišer, Ph.D., sochař Akad. Soch. Čestmír Suška a umělec Prof. MgA. Petr Stanický, M.F.A. Seminář, který vedl David Vávra, se zabýval historickou kulturní krajinou Lemberka a jejím jedinečným duchovním významem. Diskutovalo se o spojení této krajiny s působením a odkazem svaté Zdislavy z Lemberka, která na toto místo přiváděla poutníky již od druhé poloviny 13. století. Seminář se však neomezil pouze na duchovní aspekt, ale věnoval se také charakteru komponované krajiny v okolí zámku Lemberk a Bredovského letohrádku, které tvoří důležitý prvek památkové zóny s architektonickými a krajinářskými hodnotami. Na semináři vystoupili: Mgr. Renata Černá, P. Pavel Maria Mayer OP, Ing. Vladimíra Králová, MgA. a Ida Chuchlíková.

Ze semináře Grain Talks II. Umění v krajině a ve veřejném prostoru. Foto: Tatiana Kondelová
Ze semináře Grain Talks II. Umění v krajině a ve veřejném prostoru. Foto: Tatiana Kondelová
Ze semináře Grain Talks III. Památky a venkovská architektura. Foto: Tatiana Kondelová

3. Památky a venkovská architektura

Na semináři pod vedením prof. Ing. arch. Pavly Melkové, Ph.D. jsme se zabývali tématem zapojení památek a starých objektů do života společnosti. Diskutovali jsme o tom, jak mohou tyto objekty přispět k oživení míst a posílení komunitního pouta. Současně jsme zkoumali, jakou podporu a péči od nás potřebují, a co nám mohou přinést, jakožto nositelé historické hodnoty a kulturní identity. Cílem semináře bylo objevit strategie, jak efektivně využít potenciál památek pro prospěch společnosti a zachování kulturního dědictví. Dále se věnovali tomuto tématu: Akad. arch. Ivan Adam, Petr a Alena Pivoňkovi, Jiří Vydra a
Annette Becker.

4. Tradiční materiály v lokální architektuře

Seminář vedený Ing. arch. Adamem Havlem se zaměřil na analýzu historických staveb v Lužických a Jizerských horách a význam použitých materiálů a konstrukcí v této lokalitě. Účastníci získali vhled do toho, jak krajina a dostupné suroviny formovaly architekturu minulosti a jaký potenciál mají tradiční materiály pro současné i budoucí stavitelství. Cílem semináře bylo diskutovat o možnostech inspirace tradičními materiály pro moderní design, jejich přínosu pro materiálovou inovaci a podporu udržitelného využívání lokzádlrnoíjcůh surovin. Na semináři dále vystoupili: Ing. arch. Jan Pešta, Ing. arch. Jan Kmošek, M.Arch . Matyáš Cigler, MgA. Matěj Janský a MgA. Valérie Záhonová.

Ze semináře Grain Talks IV. Tradiční materiály v lokální architektuře. Foto: Ta􀀈ana Kondelová
Ze semináře Grain Talks V. Mecenášství kulturních památek. Foto: Ta􀀈ana Kondelová

5. Mecenášství kulturních památek

Seminář pod vedením Dagmar Goldmannové se věnoval tématu mecenášství a jeho vztahu k podpoře kulturních památek. Diskutovalo se o mnoha aspektech mecenášství, včetně osobního výběru projektů mecenášů, role mecenášství při zachování kulturního dědictví, plánování podpory a její integrace do širšího rámce. Účastníci se také zabývali tématy radosti a výzev spojených s mecenášstvím a tím, co mohou mecenáši a filantropové získat prostřednictvím své podpory. Na semináři dále vystoupili: Soňa Krejník, MUDr. Zdeněk Rossmann, Tereza Vodičková, Andrea Kroupová a Andrea Hoffman Nečasová.

Děkujeme všem našim podporovatelům, dárcům a těm, kteří nám jakýmkoli způsobem pomáhají sýpku obnovit a naplnit životem.

Tým Sypky Lemberk

Sýpka Lemberk
Lvová čp. 67
471 25
Jablonné v Podještědí

info@sypkalemberk.com

Sýpku Lemberk podporují: